Юліан Матвійчук брав участь в акціях протесту у Києві та Полтаві, які згодом почали називати Революцією Гідності. Полтавець разом із однодумцями відстоював українські цінності, розповів Суспільному його друг Тарас Синяговський. Після Революції Гідності Юліан пішов обороняти Україну. У травні 2023-го чоловік загинув.

10 років тому на площі біля Полтавської обласної держадміністрації зібралися люди. Вони вийшли після того, як у листопаді 2013-го в Києві влаштували протест щодо відкладення угоди про асоціацію з ЄС.

"2013-го року усі ми пам’ятаємо початок Євромайдану, який переріс у Революцію Гідності. У Полтаві збиралися увечері. Це кінець листопада. Збиралися, виступали. Хто не москаль, той стрибав. Як могли показували свою підтримку. Потім поставили на тому місці намет. Це після 1 грудня, якого саме числа уже не пам’ятаю. Поставили намет і тут став пункт, який діяв постійно", — пригадує друг Юліана Матвійчука Тарас Синяговський.

Серед тих, хто долучився до акцій, був Юліан Матвійчук. Він їздив до Києва, де отримав поранення голови, а також був у рідній Полтаві.

"Він займався організаційними моментами, також він розставляв людей по місцях. Це з того, що я знаю, що він мені розповідав. Умів правильно делегувати кожному свої обов’язки і свої задачі: ти відповідальний, а це, ти відповідальний за це, я відповідальний за це. Вміє говорити з людьми, вміє достукатися до кожного, був одним із голосів Майдану полтавського", — згадує дружина Юліана Матвійчука Лілія Матвійчук.

За її словами, на той момент Юліану було 24 роки.

"Ми стояли за Україну, тому що ми усе це побачили, усе це витекло у повномасштабну війну. Це був початок активної війни Росії проти України. Ми стояли за українські цінності, ми стояли за Україну, за мову", — пригадує друг Юліана Матвійчука Тарас Синяговський.

На початку 2014-го мітингувальники штурмом узяли обласну раду.

"Заселилися і як то кажуть, приготувалися до оборони обласної ради. В адміністрації "Беркут", а ми в обласній раді. Керував цим Юліан. Ми чекали, що на нас буде напад. Ми готувалися. Поробили з мішків редути, по двоє чергували. Дуже було імпровізовано. Але вистояли", — розповів друг Юліана Матвійчука Тарас Синяговський.

Після Революції Гідності Юліан у складі "Азову" служив під час антитерористичної операції.

"Вони пройшли багато боїв, багато втрат пережили. Маріуполь, Широкине, Іловайськ, Старобешеве. Дуже багато важкого було на той момент, ситуацій, коли вони могли не повернутися живими. 2015-го року він повернувся до цивільного життя. Того ж року став депутатом Полтавської міської ради. І почав працювати як громадсько-політичний діяч", — розповіла дружина Юліана Матвійчука Лілія Матвійчук.

З початком повномасштабного вторгнення Юліан у складі тероборони знову пішов обороняти Україну. Служив на кордоні із Сумщиною, на Харківщині та Донеччині. Був у складі підрозділу аеророзвідки "Соловей".

"Він жив цим. Він настільки захопився цим. Він виснажився дуже теж. Бо, до прикладу, два дні на позиції, літає ледь не 24 на 7. Він повертався з позицій і завжди замість того, щоб відпочити, перепрошивав дрони, монтував відео, скидав, перебирав, займався усіма поточними потребами", — пригадує дружина Юліана Матвійчука Лілія Матвійчук.

Юліан Матвійчук помер 20 травня 2023-го у лікарні через поранення, які отримав біля села Георгіївка на Донеччині. Чоловіка поховали на Алеї Героїв у Полтаві. На честь воїна у місті перейменували одну із вулиць.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Джерело