Перші дві спроби визволити «Вишки Бойка» у Чорному морі були невдалими. Сильний шторм та невідповідні для операції кАтери не дали спецпризначенцям пришвартуватися до бурових платформ із першого разу. Більше того, ворог постійно контролював ситуацію у морі з повітря. Гурівцям довелося працювати надто оперативно. І в липні, 2023, після восьми років окупації Україна врешті повернула так звані "Вишки Бойка". Синьо-жовтий стяг на платформах повісили бійці спецпідрозділу головного управління розвідки "Артан". Невідомими деталями спецоперації ексклюзивно з журналысткою "5 каналу" Мартою Шикулою поділився розвідник, який одним із перших ступив на захоплені платформи.

"Боб" – спецпризначенець підрозділу "Артан" головного управління воєнної розвідки України. Цей підрозділ виконує найскладніші спецоперації. Артанівці визволяли Київщину, вибивали вагнерівців на сході, заходили з боями в окупований Енергодар. У Києві Боб проїздом. Далі до роботи, бо ворог не спить, а закінчувати з москолотою треба якнайшвидше, каже розвідник. На запитання, якою спецоперацією пишається найбільше та хоче розповісти, каже:
"Операції на воді для мене не вперше. Але от ця з повернення спбу ключова і яскрава. Море емоцій по одній простій причині, ти пливеш на велику відстань, ти не знаєш є там противник чи ні".
Це був червень 2023. Спецпризначенцям поставили завдання – повернути Україні "Вишки Бойка" – бурові платформи у Чорному морі. росіяни їх захопили ще у 2014, коли окупували Крим та перетворили вишки на свої військові об’єкти. До спецоперації бійці готувалися місяць. І йдеться не лише про планування операції, вивчали ледь не по сантиметру кожну сходинку на платформі, кожен кут і поворот, імовірні місця з мінами. Проводили посилені фізичні тренування.
"Ми розглядали декілька варіантів це західна катері, це 2-й варіант підхід до самої вишки скид з неї маленького човна, захід на човні і потім ми також працювали маневри по поводження людини за бортом тобто по евакуації. Тому що саме головне людині яка у відкритому морі не панікувати, якщо в нас за панікує то шансів на виживання нема. Ми дуже детально вивчали само схему платформи, для того щоб щоб коли ми зайшли на неї ми почували себе як вдома, тобто вона була у кожного бійця розпечатана з трюмами, з поверхами платформи", – розповідає начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
На одну із платформ "Тавриду" бійці "Артану" потрапили з третьої спроби. То погода і шторм у морі не давали працювати, то плавзасоби не підходили для цієї місії. Врешті підібрали невеликий, але швидкісний гумовий і малопомітний ворогу катер, і пробралися до платформи.
"Море штормило коли ми заходили, через це було дуже великі трудності у швартуванні, ми швартувалися напевно хвилин 10, після цього ми здійснили захід", – розповідає начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
На платформу зайшли шестеро бійців. Без рацій, телефонів, лише з прикріпленими до кожного GPS маячками та купою спеціального обладнання.
"Бойовий медик який з нами заходив він якраз проводив демонтажні роботи він дуже досвідчений альпініст. Він перед тим поламав палець і потім він всерівно каже все нормально іду на задачу, а потім лікуватися. На вишці ми працювали з альпіністичним спорядженням, саме демонтували ці радіолокаційні станції, спустили їх за допомогою, є такий спосіб у альпінізмі – фермер. Ми спустили ці РЛСки, але вже нам працювати зіпсувала су-24 ворожа, вона пролітала над платформою, пішла в сторону зміїного, нанесла бомбовий удар і розвернулася", – згадує начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
ГУРівці були певні, російський бомбардувальник помітив, що на платформі хтось перебуває, адже бійці працювали болгаркою, іскри якої дуже добре видно звідусіль. Щоб не наражати хлопців на небезпеку, "Боб" вирішив згорнути операцію. Крім того, на вулиці вже було темно.
"Ми себе некомфортно почували, через проліт цієї Су-224. Вона прилетіла коли ми виконували самі демонтажні роботи і наш інженер був на самій верхівці поки ми з бойовим медиком спускали РЛСку. У нас наш інженер якраз пиляв 2-у. Це вже була темна пора доби, ми просто бачимо як пролітає Су, а я розумію що там просто іскри нормальним потоком, це нереально не побачити і я прийняв рішення доcпускати це все і зніматися звідти. Але хлопці вперті інженер продовжував пиляти і сказав допиляємо і підемо. Евакуаційних засобів, коли виходила група у нас не було, тобто ти в принципі підписуєшся на те, що це може бути білет в 1 кінець", – пояснює начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
Але перед тим як повернутися, бійці вивісили на платформі "Таврида" український прапор із шевроном ГУР МО.
Через 5 днів спецпризначенці провели дорозвідку та повернулися на цю платформу знову, завершити почате.
"Ми вже більше брали собою тяжкого озброєння, тому що ми очікували, москалі можуть підійти на катерах", – зазначає начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
Основні цілі бійців – демонтувати усі розвідувальні засоби ворога та забрати радіолокаційні станції, які відстежували всі події в Чорному морі.
"Якщо полізти в радіолокаційну станцію то з нею можна багато черпати інформацію яка потрібна для нас", – пояснює начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
Попри несприятливі штормові умови та нереальну небезпеку, спецпризначенці досягли цілі.
"Найбільший ризик – це панування в повітрі російської авіації. Вони дійсно на той момент панували в повітрі. В них постійно монітор надводної і повітряної обстановки. В них постійно в повітрі висять борти, які готові за командою здійснювати удар по наших плавзасобах чи безпілотних апаратах", – каже начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
Розвідники не просто повернули Україні окуповані 9 років тому газо- та нафтовидобувні платформи біля берегів Криму, а й добряче нашкодили росіянам – ліквідували важливий для них логістичний центр.
"Також ці вишки є ключовими для нас по одній причині це логістичний центр російський, на яких зберігалися боєприпаси, на яких були технічні засоби розвитку їхньої. це платформи де вони проводили до заправку, доукомплектували свій боєкомплект і продовжували рейдові дії на Зміїний і на усю територію України. Ми знайшли також цистерни під паливно-мастильні матеріали це означало, що це логістичний пункт не тільки для гелікоптерів а для катерів", – наголошує начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
Окрім РЛСок, під час операції спецпризначенці захопили інші цінні трофеї: некеровані авіаційні ракети і гідрокостюми. Платформи бійці ГУР повертали поступово, одна за одною, що два-три дні. "Україна", "Таврида", "Сиваш" та "Петро Годованець" – під українським контролем. По наших працювали ворожі літаки, але це не зупиняло розвідників повертати своє.
"Мета цієї спецоперації була показати свою активність Чорному морі, для того щоб вони себе не так Вальяжно та розслаблено чули у наших територіальних водах. У хлопців було море емоції. Взагалі ми всі намагалися холоднокровно до цього відноситися але, просто сама суть що ти пливеш за 100 кілометрів, робиш там роботу, пливеш в невідомість, потім проводиш там успішна робота і повертаєшся звісно хлопця задоволення", – наголошує начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
Спецпризначенець каже, у Чорному морі роботи ще багато. Але хочеться повернутися сюди на відпочинок, в український Крим.
"Коли закінчиться війна я обов’язково приїду ще сюди, повернуся на відпочинок візьму собі місяць відпочинку і проведу його в Криму", – обіцяє начальник розвідки батальйону спецпризначення "Артан" ГУР МО "Боб".
Марта Шикула, Олексій Тищенко, "5 канал"
Дивіться також відео: ГУР ПОВЕРНУЛО "вишки Бойка". Що це означає? Василь Богдан.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Te
Джерело