На Миколаївщині станом на 31 травня триває заселення внутрішньо переміщених осіб та людей, які внаслідок обстрілів втратили своє житло, до модульних будинків.

Кореспонденти Суспільного поцікавились у людей про комфортність житла та порівняли модульні будинки з тими, які встановлені у Чернівцях.

Модульний будинок на подвір’ї жительки Партизанського Зінаїди Речеле встановили у травні 2023 року. Її власний будинок згорів через обстріли військами Російської Федерації. Жінка говорить, вночі використовують грілки аби не змерзнути.

Модульні будинки на Миколаївщині. В яких умовах живуть люди

"Це вагон, цей намет для двох сімей. Як жити? Чоловік з жінкою, донька з чоловіком і я. Як жити? Ні помитися, я не знаю. Стільчиків дали, стіл дали. 5 ліжок, 5 матраців, 5 подушок, 5 ковдр і постіль. Комплект каструль та чайник", — розповіла жінка.

"Може Бог дасть буде тепленько і їх не будемо використовувати. Взимку тут неможливо буде жити. Дивіться, які двері тоненькі. Я не знаю, як люди, що вони думають за цих людей, я взагалі поняття не маю", — говорить Зінаїде Речеле.

Під час обстрілів Російською Федерацією жителька Партизанського Ауріка також втратила будинок. Разом з ним згоріли меблі, техніка, одяг тощо. Тому і заповнювати модульний будинок під свої потреби нічим.

"Немає ні мікрохвильовки, ні холодильника, ні пральної машини, нічого немає — у нас все згоріло. Це як би невелика допомога для нас. На даний час я би хотіла, щоб мені давали будматеріали, щоб я могла відбудувати за період літа свою домівку. Ну це як би намет, я назву його так, а не тим навіть модульним будиночком", — каже Ауріка.

Модульний будинок збирається за принципом конструктора з окремих секцій. На монтаж одного такого будинку витрачають 8 годин.

"Підлогу збираємо з піддонів. Все в принципі екологічне. Підлога з піддонів, каркас алюмінієвий та панелі утеплені. Все закручується на хомутах. Все пластикове, раз і два. Зверху закривається утеплювачем 100 міліметрів скловати. На дерев'яний каркас скловата і в принципі все", — розповів будівельник Іван.

До прикладу, модульні будиночки в Чернівцях. Крім ліжка, стільців та столу, в будинку вмонтовано душові кабінки з вбиральнями, кухню та їдальню. На будівництво одного будинку монтажники витрачали менше ніж місяць. Про це повідомили кореспонденти Суспільного Чернівці.

За словами архітектора Андрія Луцика, модульні будинки — це загальносвітова практика.

"Будь-які містечка для переселенців, головна риса — це тимчасовість. Тому що це тимчасове житло. Якщо, наприклад, як в Чернігові вагончики, які поєднані у такий житловий квартальчик, це дуже не зручно в будь-якому випадку і небезпечне таке середовище створюється. Тому усі ці рішення, вони повинні бути виключно тимчасовими", — сказав Андрій Луцик.

Щодо модульних будинків, які встановлюють на Миколаївщині, архітектор говорить наступне:

"Якщо вони не забезпечені інженерними мережами, наприклад теплопостачанням, то ми повинні розуміти ці конструкції можуть функціонувати максимум до опалювального періоду", — розповів архітектор.

Радниця начальника Миколаївської обласної військової адміністрації Вікторії Олійник розповіла, чому модульні будинки у Чернівецькій області та Миколаївській різняться.

"Якщо ми подивимось на спонсорів, які видали це Чернівецькій області — це німецькі спонсори, вони видали їм одні будиночки, нам видали інші. Нам декілька різних організацій видало. І різниця полягає в тому, що ми не закупали ці будиночки, ніхто не займався цими закупами, вони нам надійшли від спонсорів", — пояснила Вікторія Олійник.

За словами радниці начальника Миколаївської обласної військової адміністрації Вікторії Олійник, станом на 31 травня Миколаївська область отримала від міжнародних партнерів 468 модульних будинків. Розгорнуто понад 100. За словами Олійник, тимчасове житло розраховане на літньо-осінній період.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

Джерело