Учні та вчителі Волинського ліцею імені Нестора Літописця, що в селі Підлісці Кременецького району на Тернопільщині, зробили велогенератор. Для цього використали двигун пральної машинки та велотренажер. Зараз за допомогою цього винаходу освітлюють укриття. Про це розповів Суспільному вчитель інформатики Віктор Білосевич.

За його словами, також від велогенератора можна зарядити телефон.

"Особливістю двигуна від пральної машинки є те, що, коли йому подається струм, тоді він крутиться й виконує якусь механічну роботу. А коли механічно крутити його, то струм уже видає він. Був у нас двигун від пральної машинки, місткість, де обертається й крутиться одяг чи матеріал, який ми запихаємо. Ми це все обрізали й залишили тільки вал, на який вмонтували шків", – каже вчитель.

Винаходом освітлюють укриття: на Тернопільщині учні та вчителі змайстрували велогенератор

Для більшого балансу прикріпили лопатки.

"Ротор і статор досить тяжкий. Ззовні крутиться ротор, щоб була більша швидкість обертання магніту навколо провідника. Діаметр на шківу орієнтовно 15, на роторі приблизно 30. Тобто, у 2 рази збільшується швидкість обертання. Це дає більшу силу струму".

Під час того, як крутяться педалі, магніти у двигуні теж крутяться й утворюють струм, говорить одинадцятикласник Андрій Яворський.

"Струм направляється в конденсатор. Це – невеличкий акумулятор, який далі переходить у плату. Вона вирівнює енергію і передає в резистор. Через резистор постійний струм постачається в лампочку. Оскільки ми вирішили взяти ще й розетку, то для неї потрібен змінний струм. Покликавши нашого електрика Володимира Михайловича, розробили схему з різних матеріалів, щоб утворити змінний струм, який надходить в розетку", – каже хлопець.

Над велогенератором працювали тиждень, розповів школяр Денис Мороз.

"Це могло б бути значно швидше, але все виконували методом проб і помилок, тому була певна кількість невдач".

Денис говорить, ідея виникла під час одного з вимкнень електрики.

"Ми задумалися, звідки ж можна взяти електроенергію? Ідей було небагато: сонце, вітер, вода. На жаль, в нашому випадку це неможливо реалізувати, тому що розташування школи не дозволяє використовувати жодне з цих джерел".

Школярі вже почали працювати над новим проєктом, розповів десятикласник Назар Голуб.

"Плануємо також зробити вітрогенератор, який буде підсвічувати на даху ініціали нашого закладу, Волинського ліцею імені Нестора Літописця. Уже почали працювати. Вирішуємо, якою буде його конструкція й розміри".

Читайте також Школяр із Тернополя передав портативну зарядну станцію для ЗСУ

Джерело