Гроші на операції переважно зібрали благодійники, а квитки американські хірурги купували за власний кошт

З операційної не виходили по 14 годин. Американські пластичні хірурги оперували українських військових в Івано-Франківську. Працювали в обласній клінічній лікарні спільно з українськими медиками. Увагу зосередили на травмах голови, обличчя та шиї. Окремі поранення, кажуть, були надто складними. Докладніше – у сюжеті журналістів "5 каналу".

З операційної не виходили по 14 годин: як пластичні хірурги зі США оперували українських військових (Відео)

Серед пацієнтів американських хірургів – киянин Данило. Соціолог за фахом, чоловік у лавах Збройних Сил із 2018 року. Під час звільнення Чернігівщині від окупантів потрапив під обстріл.

"5 березня у мене був опік полум'ям під час бойових дій, під час обстрілу. І після того - виворіт повіки. Це дуже така неприємна штука, що не можна повністю зімкнути очі. Мені в київському опіковому центрі в квітні ще зробили операцію, і вже я міг хоч трішки прикривати їх, я вже думав, що то норма. Але потім так сталося, що попав на цю програму, і дуже приємно, бо зробили набагато краще. Мені зараз дуже комфортно спати, я не прокидаюся посеред ночі, щоб робити якусь примочку", – каже військовослужбовець ЗСУ Данило.

Пацієнтом американських хірургів став і Віталій із Кривого Рогу. Чоловік воює від початку бойових дій на українському сході. Взяв до рук зброю, коли ворог був на Київщині. Саме тоді зазнав тяжких поранень – втратив кінцівку, але не бойовий дух. Попри те, що пережив десяток операцій, Віталій хоче повернутися до війська.

"Повністю деформоване було обличчя на одній із частин. Це створювало певний дискомфорт, і затягнувся процес лікування. Це вже десята моя операція. І вона найкраща. Не повірите, можливо, щось зі мною не в порядку з психологічної точки зору. Але я прийшов до тями під час операції. Їм потрібно було дивитися на мої реакції. І я насолоджувався операцією. Я не хотів, щоб вона закінчувалася. От такі професіонали зі мною працювали. Я хочу повернутись якомога швидше, безперечно, хочу взяти участь в контрнаступі, хочу, що вони відійшли до Владивостока", – розповідає військовослужбовець ЗСУ Віталій.

Працювали хірурги з пацієнтами, які мають травми голови, обличчя та шиї. Прооперували більше трьох десятків бійців. Кажуть, деякі операції тривали понад пів доби і були дуже складними.

"Коли в пацієнта великий дефект нижньої щелепи, ми брали кістку з ноги разом із м'язами, м'якими тканинами та шкірою, знаходили судини на цьому трансплантаті. Знаходили судини на шиї, і під мікроскопом їх зшивали стібками завтовшки як волосина. І завдяки такій техніці цей трансплантат, який перенесений фактично з ноги на нижню щелепу, зможе живитися за допомогою судин із шиї", – розповідає лікар-хірург із США Скотт Татум.

Гроші на хірургічну місію збирали з різних джерел, але здебільшого вона благодійна. Американські медики навіть квитки купували власним коштом.

"Лікарі більшість оплатили свої квитки в Краків. Ми допомогли їм з житлом, водіями, з готелями в Польщі і в Україні. Також і вони займалися своїм фандрейзингом. Одна з медсестер зібрала 65 тисяч доларів на цю поїздку і завдяки цим грошам вони могли закупити ще більше матеріалів, які були потрібні, і багато з тих речей вони залишили тут", – пояснює співзасновниця організації "Razom for Ukraine" Марія Сорока.

Операції тривали впродовж чотирьох днів, але підготовка до них - аж пів року. Окрім того, що іноземні хірурги змогли допомогти бійцям, неоціненний досвід отримали й українські медики, які наживо дивилися операції з різних куточків держави.

"У нас є колеги, які зараз на передовій. Вони так само могли переглядати це в режимі онлайн. Це дуже важливо, тому що наші лікарі повинні тут в нас це робити, в Україні. Ми не можемо всіх пацієнтів відправляти. Відправляти пацієнтів за кордон – це програшний варіант для нашої держави і для наших лікарів. Тому що ми не бачимо цих операцій, ми не знаємо, як виходжувати цих пацієнтів. А пацієнтів насправді є дуже велика кількість", – пояснила голова Асоціації ендоскопічної хірургії голови та шиї Наталія Комашко.

Американські колеги консультуватимуть українських медиків і надалі, у режимі онлайн. Та обіцяють повернутися з новою місією через пів року. 

Ольга Рега, Ігор Попик, Івано-Франківськ, "5 канал"

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело