Не поспішають в укриття, але дотримуються комендантської години. Так про хасидів в Умані розповіла представниця міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана Ірина Рибницька. Більша частина прочан цього року прибула з Ізраїлю, відтак про загрозу з повітря знають не з чуток.

Рош га-Шана під час війни: в Умані на Черкащині про тривоги сповіщають трьома мовами

Щоосені один з житлових районів міста Умань на Черкащині стає центром паломництва для хасидів – тисячі прочан їдуть з різних куточків світу, аби зустріти тут новий юдейський рік – Рош га-Шана.

Ця осінь не стала винятком: попри повномасштабну війну Росії та застереження влади не приїжджати в Україну, віряни таки їдуть, аби помолитися на могилі Рабі Нахмана.

Паломники за будь-якої погоди збираються поблизу входу до могили. Ізраїльтянин Офел розповів, що укриття не шукає, оскільки вірить у захист свого пророка.

"Ні, ми не ховаємося. Ми віримо у Всевишнього та знаходимося під захистом Рабі Нахмана".

Зі слів Офела, в Умані він уже вдесяте. Цього року добиратися до місця паломництва було складно.

"Літаком та автобусом добиралися, тільки автобусом їхали 20 годин. Заблукали, коли перетинали кордон Румунії з Україною. Півтори години на одній стороні стояли, півтори – на іншій, багато часу витратили".

Вперше на могилі Цадика побував Аданель Якубов.

"Не боїмося, ні. Традицій немає: просто йдемо їсти. Їли, спали, все добре".

Не шукає укриття під час тривоги і Яків Левієв. Але, говорить, користь від запровадження комендантської години є.

"Тиша ввечері, це дуже добре. Раніше був балаган, не спали люди. Зараз стало добре".

Укриття в районі паломництва облаштовані в синагогах та готелях, розповіла представниця міжнародного благодійного фонду Ірина Рибницька:

"Усі дотримуються правил, комендантської години, це дуже приємно. Щодо повітряних тривог, на щастя, їх було не багато. Ми сподіваємось, що й не буде. Була розроблена система оповіщення, через гучномовець йде сповіщення трьома мовами куди треба йти та що треба зробити".

Уманка Вікторія Поліщук працює в районі паломництва. Завжди спускається в укриття під час тривоги:

"Мені тривожно, я кожну тривогу переношу дуже тяжко. Спускаюся в укриття".

Окрім заходів безпеки діють тут і заборони, зокрема, на придбання алкоголю та перебування на вулиці у нічний час. Пересуватись вулицями єврейського кварталу можна за перепустками, пояснила місцева жителька Софія Цимбал:

"Воно так повинно бути, повинні бути тільки співробітники підприємств і ті люди, які тут прописані. Я вважаю, що це нормально, бо деякі беруть квартирантів-хасидів, а деякі не беруть, але вони мають право тут знаходитись".

Зі слів міської голови Умані Ірини Плетньової, люди мають з розумінням поставитися до всіх незручностей, пов’язаних із питаннями безпеки.

"Те, що на в’їзді в місто перевіряють документи, я думаю це дуже добре, тому що в період війни – це безпека всіх наших громадян і нічого поганого в цьому нема".

Попри рекомендації та обмеження хасиди продовжують їхати до Умані й молитися. Яків Талтобаум приїхав в Умань із Великобританії.

"Ми молимось аби українці виграли війну, росіяни дали вам спокій та ви жили в мирі. Чудово нас захищаєте, турбуєтесь про нас. Кожну суботу, кожен Шабат ми молимося, аби Україна виграла війну", – зазначив він.

Що відомо У перший день повномасштабного вторгнення в Україну російські війська завдали ракетного удару по центру Умані. Попри повномасштабну війну в Україні хасиди їдуть в Умань аби у вересні відзначати юдейський новий рік. Майже пів тисячі вірян станом на 5 серпня вже прибули до Умані, розповіла міська голова Ірина Плетньова. СБУ та Національна поліція рекомендують паломникам-хасидам утриматися у 2022 році від візиту до України на святкування Рош га-Шана В Умані на Черкащині посилюють безпекові заходи. Вони діятимуть із 19 по 30 вересня, повідомив Суспільному керівник Черкаської ОВА Ігор Табурець. У 2022 році Рош га-Шана триватиме із 25 до 27 вересня. У 2021 році на святкування прибуло 30 тисяч паломників, у 2020 – дві з половиною тисячі. Заборонити продаж алкоголю та піротехніки. Таке рішення ухвалили в Умані у зв'язку з приїздом паломників-хасидів. Також заборонили продаж пневматичної зброї та іграшок, що імітують зброю. Роблять це задля уникнення конфронтації між поліцейськими та людьми, що мають при собі макет вогнепальної зброї.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також Рош га-Шана в Умані: як працюють обмеження на період святкування "Слава Україні": як в Умані хасиди готуються до святкувань

Джерело