Школи у селі Нове Поріччя, неподалік Городка, немає п’ятий рік. Але будівлю 19 століття, в якій вона розміщувалась, місцеві продовжують називати «рогата школа». Усе через шипці на флігелі, пояснює староста Любов Королівська і ділиться намірами організувати тут центр надання соціальних послуг. А місцеві історики угледіли у давній споруді туристичний потенціал.

Суспільне дізнавалось подробиці.

Сільська бібліотекарка Нового Поріччя Оксана Падура переповідає почуте від старожилів про підземелля і палац поміщиків Скібневських. Він зберігся хіба на акварелях польського мандрівника Наполеона Орди кінця 19 століття. У селі від будівлі практично й сліду не лишилось. А от флігель палацу вцілів.

Таємниці «Рогатої школи», що на Хмельниччині

«У погребі, коли була ще тут школа і навчалися дітки, зберігали моркву, капусту, всі овочі. Цей погріб, це був підземний хід. Він починався з того горбу, де був побудований палац. Від цього палацу проклали такий підземний хід і по ньому люди проходили у цей будинок. Він був збудований пізніше, як палац», - розповіла Оксана Падура.

Упродовж 130 років у будівлі була школа, розповідає староста села Любов Королівська: «Школа була з 1887 року до 2017 року. Був такий період, коли у нашій школі навчалося до 136 дітей, а вже останній рік було 10 діток, тому закрили».

У цьому році в Новому Поріччі 17 учнів, і вони доїжджають у школу сусіднього Тростянця, каже староста і ділиться намірами у будівлі створити центр надання соціальних послуг: «Знаєте, в селі не кожен має такі умови, щоб щось пошити й перукарські послуги отримати. Наразі ми над цим працюємо. Тут умови всі є, і вода, і туалет є».

Туристичний потенціал угледів у будівлі заступник начальника відділу культури Городоцької міськради Сергій Щур. До речі, споруда – на балансі цього відділу. Елементи на фронтоні, через які селяни нарекли школу рогатою, історик називає ознаками неоготики. Об’єкт архітектури місцевого значення вважає вартим підвищення статусу.

«Це є флігель палацу Скібневських. Щоб даний об’єкт став пам’яткою, потрібно підготувати науково-облікову документацію, подати на розгляд у Міністерство культури. Чим більше ось таких об’єктів громади буди мати статус пам’ятки, або навіть статус пам’ятки національного значення, то це буде одна з передумов розвитку того самого туризму», - розповів Сергій Щур.

А доти Сергій Щур включив будівлю 19 століття, як зручну для веломандрівників та оригінальну інсталокацію у свій волонтерський туристичний проєкт «Амадока». З товаришем зняв про нього одну із двадцяти запланованих серій для популяризації Городоцької громади.

Що відомо Двадцять серій «Амадоки»: про що розповість новий проєкт Городоцької громади, що на Хмельниччині

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Джерело