На військовій службі в Україні перебуває понад 31 тисяча жінок. У зоні бойових дій жінки стикаються з проблемами відсутності проточної води та менструальним болем. Гінекологиня Людмила Андрійчук розповіла, які засоби гігієни краще брати на фронт та чи користуватись оральними контрацептивами.

Які засоби особистої гігієни брати з собою на війну?

Ми рекомендуємо жінкам на час виконання військового обов’язку використовувати прокладки. Вони є більш гігієнічними. Їх заміна не вимагає ідеально чистих рук і умов гігієни. Ми можемо їх легко утилізувати в пакетик, а потім спалити

Гігієна на війні. Що брати жінкам-військовослужбовицям у зону бойових дій

Використання тампонів на війні: за чи проти?

Тампони вимагають заміни кожних 4-6 годин, навіть за умови, що вони не заповнені повністю менструальною кров’ю. Це не завжди є можливим в умовах військових дій. Якщо вчасно не замінити засіб гігієни, то виникає загроза запальних процесів, або септичний шок.

Як розпізнати септичний шок?

Як правило, у жінки падає тиск, відчувається запаморочення, озноб, підвищується температура тіла до 38 та вище. Також буває оніміння в тілі, в кінцівках, набряковий синдром.

Чи можна використовувати прокладки?

В умовах виконання бойових завдань, ми дозволяємо використання щоденних прокладок. Втім їх потрібно часто замінювати: раз в чотири години. Але щоденні прокладки порушують мікрофлору, сприяють розвитку кандидозу.

Збився менструальний цикл. Це нормально?

Так. Реакція на стрес може бути різною: або у жінки надмірні менструації, або ж менструальний цикл подовжується, виділення стають скудними. Також менструація взагалі може зникнути. Втім, коли закінчиться стрес, жінка відпочине, виспиться, матиме хороше харчування, як правило менструація відновлюється.

Як підтримувати особисту гігієну за умови відсутності проточної води?

Хоча гінекологи не є великими прихильниками вологих серветок, втім у цьому випадку це вихід із ситуації. Ідеально – дитячі гіпоалергенні серветки. Але можна використовувати й спиртовмісні, й ароматизовані. Також потрібно часто змінювати спідню білизну. Вона має бути з натуральних тканин.

До військової служби я використовувала комбіновані оральні контрацептиви. Чи варто продовжувати?

Якщо потрібно йти в зону бойових дій на довгий час, то ми рекомендуємо використання оральних контрацептивів. Вони розв'яжуть дві проблеми: перша – проблема контрацепції, яка теж потрібна; друга – регуляція менструального циклу. Систематичне використання оральних контрацептивів також зменшують менструальний біль. Втім контрацептиви має призначити лікар.

Які засоби контрацепції брати з собою на фронт?

В першу чергу потрібно брати з собою презервативи, адже незахищений секс це не лише ймовірність завагітніти, а й ризик підхопити інфекції, що передаються статевим шляхом. Якщо до війни користувались оральними контрацептивами — продовжуйте.

Втім, варто розуміти, що вас можуть згвалтувати. На такий випадок потрібно мати засоби екстренної контрацепції. Вони продаються без рецепта. Пігулку потрібно випити впродовж 72 годин від незахищеного статевого акту. Чим швидше приймете препарати, тим більша ймовірність, що вони ефективно спрацюють.

Чи потрібно одягати білизну під бронежилет?

Обов’язково. Рекомендуємо використовувати з натуральних тканин, без мережив, кісточок, декору. Є спортивні топи на широких бретелях, які розвантажують спину, гарно підтримують молочні залози. Навіть якщо молочна залоза невеликого розміру, то вага бронежилета все одно буде створювати застій в молочній залозі. Може бути лімфостаз, виникати біль. Спортивний топ забере ці проблеми.

Що брати у свою військову аптечку?

В першу чергу потрібно запастись прокладками, вологими серветками та антисептиком. Також потрібно взяти декілька вагінальних антисептичних свічок широкого спектра дії. Антисептичні не мають антибіотиків. Вони широкого спектра: впливають на грибки, бактерії, віруси. Також потрібно взяти із собою кровоспинні: це можуть бути препарати транексанової кислоти. Їх можна використати за умови надмірної менструації.

Також нестероїдні протизапальні препарати, як-от ібупрофен, диклофенак, німесил. Ще можна запастись спазмолітиками: но-шпа, дротаверин, спазмалгон.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.

Джерело