Сумчанин Іван Ярошенко, у сімейних справах тимчасово повернувся в Україну. Суспільному розповів, як живуть українські біженці в Польщі та як їх підтримують за кордоном.

Донька Івана Ярошенка з двома онуками виїхали з Василькова, що на Київщині, де жили, 25 лютого. Згодом дісталися Варшави. А він із дружиною змогли приїхати до них з Сум лише за місяць. Україно-Польський кордон проходили пішки.

"Я кордони і раніше колись переїжджав, знаєте, на кордоні і прикордонники, і митники вони з іноземцями не дуже церемоняться, знаєте, і голос підвищують. Зараз зовсім інша картина. Волонтери, польські прикордонники – такі хлопці здорові нам валізи носили. Тільки на ту сторону перейшли, на польську, тоді іще мороз був – кінець березня, намети з підігрівом, в наметах яка хочеш їжа тепла і суп, і кава, шашлички, ковбаски і все це безкоштовно. Отак поляки зустрічають", - розповідає біженець Іван Ярошенко.

За його словами, нині поляки просять українців розселятися з великих міст до сільської місцевості, де в школах і дитсадках наповненість груп і класів 60%, і де легше знайти роботу дорослим.

"Поляки останній час просять, звертаються що, українці, переїхало 4 млн людей до Польщі, переїжджайте в невеличкі міста, там буде і робота, і буде дітям школа і садок. Найважче знайти дітям садок і школу – місце для дитини. І квартири в Варшаві, я вам скажу так, по-різному, але в районі 1000 дол. США на місяць", - каже чоловік.

Допомогу українські переселенці можуть отримати як від польського уряду, так і від ЄС та неурядових організацій. Є місця безкоштовної роздачі одягу.

"Продукти, так щоб розуміли, майже все дешевше, ніж у нас на 15-20%. Є, щоправда, дещо дорожче, там яйця трішки дорожче. Паливо за останні 2 місяці подорожчало десь на 1 злоту, це багато. У них пропан газ це 45 % від вартості бензину. У нас подивіться: 52 грн/літр і 42 грн/літр - усього на 10 грн. дешевше, це майже 80% - майже однаково, у них - це менше половини", - розповідає Іван Ярошенко.

Чоловік показує проукраїнські графіті в одному з мікрорайонів Варшави, де він часто гуляє з онуком.

"Біля мене район Влохи. Там великий іподром, зелена зона, і десь кілометрова стіна з бетону. Уся ця кілометрова стіна з графіті, які я вам показував, там «Ні війні» англійською, «Путін - …» не буду повторювати які слова. Це постійно змінна така реклама і я так розумію, що це не якісь самозванці, це офіційно фінансовано. Я вам скажу так, що поляки в нас перші друзі і брати й сестри", - говорить Іван Ярошенко.

Загалом, говорить пан Іван, в Польщі багато української символіки на будинках, у громадському транспорті.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Джерело