Про школу естетичного виховання в умовах війни, про те, чому у часи найбільших випробувань потрібно бачити прекрасне, та як творчість допомагає реабілітуватися дітям, які приїхали з обстріляних міст, розповіли в інтерв’ю Суспільному керівники проєкту Аліна Гончарова та Ярослав Терновський.

Реакцією подружжя полтавських художників на повномасштабне вторгнення Росії в Україну стало відкриття у Полтаві школи естетичного виховання. Ярослав Терновський говорить, що цей проєкт зорієнтований на дітей віком від 4 до 17 років.

"Школи зачинені, гуртки позашкільної освіти теж не працюють. Діти самі з собою наодинці з Інтернетом. Це не краще середовище для їхнього розвитку і зростання. І виникла ідея для того, щоб займатися художньою діяльністю надалі. Для того, щоб продовжувати виховувати майбутнє покоління, ми відкрили такий проєкт, який є абсолютно безкоштовним, соціальним для діточок, як внутрішньо-переміщених осіб, так уже і для полтавців. Для того, щоб дітки могли прийти й тут в безпечному середовищі отримати психоемоційну підтримку", - розповів Ярослав Терновський .

У Полтаві зібрали понад 100 тисяч гривень для школи естетичного виховання

Дітей вчать, зокрема, малюванню, декоративно-прикладному мистецтву, хореографії, гімнастиці, а ще – вокалу та англійській мові.

"Ми переформатовуємося, підлаштовуємося під дитину. До кожного підходимо індивідуально. Дитяча психіка – це щось таке сакральне, ніжне, тендітне. І ми стараємося з Ярославом оцю ніжність, тендітність ювелірно піднести. І дитина, щоб відчувала, що вона у безпеці", - говорить художниця Аліна Гончарова.

За словами Ярослава Терновського, у школі естетичного виховання нині навчається 215 дітей із 23-х сіл та міст України. Це ті населені пункти, які зазнали обстрілів російської армії. Зокрема, Охтирка, Київ, Волноваха, Сєвєродонецьк, Маріуполь.

Деякі роботи дітей, створені на заняттях з малювання, презентують на виставках та передають військовим,

"Коли такий сувенір їм (військовим – ред.) приходить разом із гуманітарною допомогою, їх це розчулює до сліз. Вони записують відео нам, пересилають. Ми, звісно, показуємо це тільки діточкам, адже не можна його розповсюдити в мережі. І діточки відгукуються. І навіть продовжують створювати роботи. Видно по ним, як вони розчулюються. Як у них сльози на очах проступають. І вони починають творити свої роботи", - додає Ярослав Терновський .

А результатом тісного спілкування Ярослава Терновського з дітьми стала серія портретів олійними фарбами.

"Коли дитина чимось зайнята, вона у творчості, іноді я ставлю полотно. І швидко занотовую цю емоцію протягом 40 хвилин приблизно. Виходять живі ескізні роботи, в яких дитина потім, як правило, себе впізнає. Це покликано, щоб звичайного глядача, пересічного(от ми показуємо цей проєкт всюди, де можна) привернути увагу. Наша то ціль – не лише зберегти територію і зберегти будинки чи майно. Наша ціль – зберегти українського громадянина", - зазначає керівник школи естетичного виховання.

До творчого проєкту долучилися 29 фахівців із Полтави та регіонів, де ведуться бойові дії.

"З Харкова у нас чотири викладачі, які прийшли і сказали, що ми от хотіли б працювати теж з дітками, ми готові це робити на волонтерській основі. За свої кошти ці викладачі часто купують обладнання. Ми стараємося залучати спонсорську допомогу для того, щоб теж частково закупити матеріали. І здійснити хоч частково якусь оплату праці. Хоча це нам не завжди вдається", - розповів Ярослав Терновський .

"Разом можна і гори зсунути з місця. Тому нашу націю не перемогти. Україна переможе!», ­- каже Аліна Гончарова.

Джерело